Pn. - Pt.9.00 - 18.00
Biuro:ul. Warsztatowa 5 33-100 Tarnów
Dołącz do nas na:

Dla Pracownika

Przed wyjazdem do pracy za granicą warto wiedzieć kilka niezbędnych rzeczy. Poniżej zebraliśmy najważniejsze kwestie dotyczące wyjazdu do pracy w Holandii.

Najczęściej zadawane pytania

Dla ułatwienia pogrupowaliśmy odpowiedzi w sekcje tematyczne:

Kategorie pytań

https://hellojob.pl/wp-content/uploads/2021/02/faq_foto_2-min.png

Oferty pracy

Jaką ofertę najlepiej wybrać dla siebie ??

Najważniejszym kryterium wyboru oferty pracy są nasze osobiste preferencję oraz umiejętności, więc sami musimy postawić sobie parę pytań:

  • czy znam język obcy ?
  • czy posiadam doświadczenie na podobnym stanowisku pracy na które kandyduje ?
  • czy mam przeciwskazania do przyjęcia tej a nie innej oferty ?

Nie wszystkie oferty pracy wymagają doświadczenia oraz znajomości języka obcego więc na początku swojej kariery zawodowej za granicami naszego kraju szukaj takich właśnie ofert. Natomiast jeśli już specjalizujesz się w konkretnym zawodzie lub czujesz się na siłach spróbować czegoś nowego znając język obcy i ewentualnie posiadając prawo jazdy aplikuj na te oferty.

Czy podejmując prace będę pracował/a legalnie ?

Agencja pośrednictwa pracy Hello Job jest legalnie działającą firmą posiadającą certyfikat o nr 17281wydany przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Kandydaci kierowani do pracy poza granicę Polski zawierają umowy o pracę tymczasową bezpośrednio u pracodawców zagranicznych.

Formalności

Chcę podjąć prace za granicą od czego zacząć ??

Prosimy o kontakt telefoniczny na wskazane numery telefonów, można odwiedzić nasz oddział, wysłać CV na praca@hellojob.pl lub wypełnić formularz kontaktowy na naszej stronie internetowej.

Jak długo po aplikacji będę czekał na możliwość wyjazdu ?

Najczęściej wyjazd po akceptacji odbywa się w ciągu 3-5 dni w zależności od preferencji kandydata i wybranej oferty. Z różnych niezależnie związanych z nami przyczyn wyjazd może ulec przesunięciu o parę dni, ze względu na sezonowości niektórych ofert.

Jakie dokumenty muszę skompletować przed wyjazdem do Holandii ??

Pamiętaj o zabraniu ze sobą następujących dokumentów, brak jednego z wymienionych może skutkować nie przyjęciem kandydata do pracy: 

  • ważny i nieuszkodzony dowód osobisty / paszport
  • dokument z numerem SOFI (jeżeli posiadasz, jeśli jedziesz pierwszy raz do pracy firma pomoże w wyrobieniu tego numeru)
  • dokument z numerem konta walutowego i kodem SWIFT banku
  • zaświadczenie o niekaralności (jeśli jest wymagane)
  • uprawnienia i certyfikaty (jeśli są wymagane)
Czy firma Hello Job pobiera opłaty za znalezieniu pracy?

Firma Hello Job działa na podstawie ustawy Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001 z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i nie pobiera żadnych opłat w związku z procesem rekrutacji poszukiwania i znalezienia pracy.

Przed wyjazdem

Pamiętaj o zabraniu dokumentów.

Zabierz ze sobą:

  • ważny i nieuszkodzony dowód osobisty
  • dokument z numerem SOFI (jeżeli posiadasz)
  • dokument z numerem konta walutowego i kodem SWIFT banku
  •  zaświadczenie o niekaralności (jeśli jest wymagane)
  • uprawnienia i certyfikaty (jeśli są wymagane)
Jakie rzeczy zabrać ze sobą ?
  • ubrania robocze (warto zabrać ze sobą np : jeansy, odzież z długim i krótkim rękawem , oraz w zależności od warunków atmosferycznych, pory roku odzież wierzchnią dostosowaną do warunków pracy wymienionych w ofertach)
  • obuwie ochronne / robocze z metalowymi podnoskami (taki rodzaj butów można nabyć w sklepach z odzieżą roboczą/BHP ewentualnie w marketach budowlanych) ze względu na zakres wykonywanych obowiązków posiadanie takiego rodzaju obuwia jest obowiązkowe. Jeśli jednak nie uda się zakupić takiego rodzaju obuwia istnieje możliwość nabycia lub otrzymania ich w pakietach startowych w zależności od oferty już u pracodawcy.
  • kompletny zestaw pościeli wraz z kołdrą lub śpiworem.
  • naczynie dla własnego użytku (sztuce, nóż, talerz płytki głęboki, mały garnek, mała patelnia itp.)
  • pieniądze na własne potrzeby na pierwsze dwa tygodnie pobytu.
  • telefon komórkowy / smartfon z możliwością obsługi aplikacji do kontaktu z pracodawcą (telefon bez zabezpieczeń simlock może być potrzebny aby korzystać z zagranicznych kart telefonicznych oraz informacjami przesyłanych przez aplikację do kontaktu z pracodawcą)
W jaki dni wyjeżdża się do pracy?

Każdy termin wyjazdu jest ustalany indywidualnie z kandydatem w zależności od oferty oraz jego preferencji. Najwcześniej odbywają się w czwartki, soboty oraz niedziele.

Czy muszę zabierać ze sobą buty ochronne ??

Obuwie ochronne / robocze z metalowymi podnoskami są wymagane ze względów bezpieczeństwa, dlatego wyruszając do pracy powinieneś je posiadać. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup takiego obuwia jeszcze przed wyjazdem z Polski. Oczywiście dla zapominalskich istnieje możliwość nabycia ich bezpośrednio od pracodawcy, ale kwoty mogą wąchać się w granicach od 25 do 45€ za parę i w danym momencie może nie być butów w twoim rozmiarze.

Ile pieniędzy potrzebuję na start?

Podczas wyjazdu do Holandii trzeba pamiętać, że pierwsza wypłata w zależności od oferty jest po okresie 2 przepracowanych tygodni dlatego warto zabrać z Polski wyżywienie oraz pieniądze które wystarczą na ten okres. Pracodawcy preferują tygodniowy system wypłat, przy innej sposobie rozliczeń zostaniesz o tym poinformowany przed wyjazdem co pozwoli Ci się odpowiednio przygotować.

Transport

Czym mogę przyjechać własnym transportem czy jednak wybrać transport zorganizowany przez agencję?

Tak jak najbardziej, można przyjechać własnym transportem, jednak ważne jest aby przyjazdy do pracodawców odbywały się w ustalonym wcześniej dniu oraz przedziale godzinowym. Wyruszając w drogę własnym samochodem lub swoim ulubionym przewoźnikiem sprawdź przewidywany czas dojazdu do celu oraz zawszę weź pod uwagę nieprzewidziane zdarzenia drogowe tj; awarie, korki na drogach itp. co zminimalizuje niepotrzebne stresowe sytuację podczas podróży. Firmy  transportowe z którymi współpracujemy zawsze dokładają starań aby przejazdy odbywały się sprawnie i w ustalonych terminach ale wybór zawsze należy do ciebie.

Na miejscu

Czy znajomość języka obcego zawsze jest wymagana??

Wszystko zależy od danej oferty, ponieważ posiadamy różne możliwości zatrudnienia w których pracodawcy wymagają znajomości języka obcego, ale również takie oferty gdzie jego znajomość nie jest wymagana.

Jak będzie wyglądało moje zakwaterowanie ??

Aby móc odzwierciedlić warunki  zakwaterowań u pracodawców zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami mieszkań które są zawsze dołączone do ofert.

Jadąc w parze czy będziemy pracować razem pracować ??

Zwykle pary zostają zakwaterowane w pokoju dwuosobowym – najwcześniej jest będzie to  mieszkanie, domek lub hotel. Wyjeżdżając wraz ze swoimi znajomymi w większej trzeba brać pod uwagę że mogą państwo trafić na osobne lokalizacje lub być dokwaterowani do innych pracowników.

Niektóre prace rządzą się własnymi prawami oraz preferencjami i niestety nie ma gwarancji aby pary zawsze pracowały razem. Pracodawcy holenderscy posiadają różne rodzaje prac i różnych kontrahentów którzy oferują jednocześnie prace dla kobiet lub mężczyzn. Niektórzy pracodawcy potrzebują tylko jednej osoby na dane stanowisko pracy i dlatego druga osoba z pary może pracować w innej firmie. Oczywiście sytuacja może ulec zmianie więc zawszę radzimy uzbrajać się w cierpliwość i dać sobie i pracodawcom trochę czasu.

Natomiast jeśli para (znajomi, rodzina itp.) trafi do jednego pracodawcy dużo zależy od nas nic nie jest dane każdemu na zawsze i może okazać się, że nie radzimy sobie w pracy lub po prostu nam nie pasuje i kolejnego dnia możemy zostać skierowani do innej a nasz partner zostanie w obecnej.

Co po przyjeździe jak wyglądają zakwaterowania ?

POKÓJ

Pracodawcy holenderscy posiadają zróżnicowane oferty zakwaterowań od pokoi w hotelach, mieszkaniach, szeregowcach lub domach wolnostojących. Pracownicy którzy wybierają zakwaterowania firmowe ponoszą stały koszt za zakwaterowanie, który nie jest zależny od rodzaju lokacji. Para wyjeżdzająca do pracy ma gwarancje zakwaterowania w pokoju 2-oosbowym. Natomiast wyjeżdżając w większej grupie trzeba liczyć się z możliwością dokwaterowania do innej osoby ponieważ pokoje przeważnie są 2 osobowe. Niezależnie czy wyjeżdżasz w parze czy sam koszt zakwaterowania jest obliczony na osobę.

Każdy pracownik wyjeżdzający do pracy posiada zapewniony dostęp do kuchni lecz dla własnego komfortu warto z Polski zabrać parę rzeczy t.j. sztućce, nóż, garnki itp.

W zależności od rodzaju kwatery dostęp do łazienki na domku/mieszkaniu jest zazwyczaj współdzielony z innymi pracownikami a w hotelu już z łazienką w pokoju.

LODÓWKA

Lodówka na zakwaterowaniach jest przypisana do pokoju jeśli ktoś wyjeżdża w parze nie musi z nikim się nią dzielić, natomiast wyjeżdżając samemu miejscem w lodówce dzieli z innymi współlokatorami z pokoju. Podczas przygotowań do wyjazdu warto warto wziąć pod uwagę, że lodówki najczęściej posiadają wysokość 80 cm i nie należy kupować ani za dużo ani za mało rzeczy z krótkim okresem przydatności do spożycia

INTERNET

Dostęp do Internetu jest zapewniony na każdym mieszkaniu hasło do Wi-Fi jest udostępnianie albo od razu w biurze lub od koordynatora już na mieszkaniu.

PRALNIA

Z pralek na zakwaterowanych można skorzystać na każdym zakwaterowaniu jednak są one współdzielone z innymi lokatorami lub są wyszczególnione ogólnie dostępne pomieszczenia w których możemy zrobić pranie.

POŚCIEL

Ważne jest również zabranie ze sobą na wyjazd nie tylko prześcieradła ale również pościeli, poszewek z kołdrą/kocem. Niektóre firmy oferują tzw. pakiety startowe w których znajdują się poszewki i prześcieradła ale zabranie swojego własnego zestawu z Polski nawet na zmianę na pewno nie zaszkodzi.

Ubezpieczenie, Choroba

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne (zorgverzekering) w Holandii jest płatne i obowiązkowe. Każda osoba pracująca i/lub mieszkająca w Holandii musi wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Kandydat skierowany do pracodawcy zagranicznego w momencie podpisywania umowy o pracę musi zadeklarować w biurze holenderskim, chęć przystąpienia do zbiorowego ubezpieczenia zdrowotne oferowanego przez firmę lub przedstawić aktualne i indywidualne ubezpieczenie z którego obecnie korzysta. Jeśli kandydat skorzysta z ubezpieczania oferowanego przez pracodawcę składki na ubezpieczanie odliczane jest od pensji pracowania zawsze po przepracowanym okresie. Jeśli zakończysz współpracę z agencją ubezpieczenie nie bedzie obowiązywać. Jeżeli korzystasz z ubezpieczenia zdrowotnego oferowanego przez agencję, otrzymasz kartę ubezpieczenia (dowód, że jesteś ubezpieczony) oraz kopię polisy.  Pamiętaj aby po otrzymaniu karty na ubezpieczenie zdrowotne mieć ją zawsze przy sobie! To dowód na to, że jesteś ubezpieczony. Jeśli sam odprowadzasz składki na ubezpieczenie zdrowotne pamiętaj, że musisz robić to regularnie lub pilnować terminu ważności, ponieważ w innym przypadku takie ubezpieczenie jest nie ważne. Dodatkowo osoby o niskich dochodach mogą ubiegać o przyznanie dodatku do ubezpieczenia zdrowotnego (zorgtoeslag) który może wahać się w 70% opłaconej składki.

Zgłaszanie choroby

Jeśli podejmujesz pracę w Holandii lub otrzymujesz tu świadczenie, masz obowiązek zawarcia umowy holenderskiego ubezpieczenia zdrowotnego. Polskie ubezpieczenie z pokryciem za granicą nie wystarczy.

Jeśli zachorujesz, proces zgłaszania choroby w Holandii wygląda inaczej niż w Polsce. W Polsce najpierw musisz udać się do lekarza po zwolnienie. W Holandii nie ma takiej potrzeby. Gdy zachorujesz, musisz jak najszybciej zadzwonić do pracodawcy. Mówisz mu wtedy, że jesteś chory. Pracodawca może zapytać, kiedy według Ciebie będziesz mógł wrócić do pracy. Zapyta też, czy w pracy są jakieś bieżące sprawy, którymi trzeba się zająć.

Sofi/BSN

Pierwszy wyjazd do pracy do Holandii i brak numeru SoFi / BSN co zrobić ?

Nie posiadasz numeru SoFi / BSN nie musisz się niczym martwić, pracodawcy holenderscy pomogą w jego wyrobieniu. Numer BSN składa się z 9 cyfr, tworzących unikalny ciąg znaków. Dzięki temu każda osoba posiada swój jedyny i niepowtarzalny numer, który jest potrzebny do tego aby móc dłużej przebywać i legalnie podejmować pracę w Holandii, a jednocześnie korzystać z różnych ulg, rozliczeń i świadczeń. Biuro umawia nowych pracowników do urzędu celem wyrobienia w.w. numeru oraz zapewnia pomoc koordynatorów w transporcie oraz ewentualnym tłumaczeniu. W celu wyrobienia numeru SoFi / BSN musisz okazać urzędnikowi swój dowód tożsamości – może to być dowód osobisty lub paszport (dlatego istotne jest aby jeden z tych dokumentów był ważny jeszcze przynajmniej przez trzy miesiące).  Nieraz zdarza się, że wyrobienie numeru SoFi / BSN musi potrwać trochę dłużej i nie uda się go uzyskać w dniu przyjazdu ze względu na duże obłożenie w urzędach w zależności od okresu. W szczycie sezonu uzyskanie numeru SoFi / BSN może potrwać maksymalnie do 2 tygodni jeszcze przed terminem pierwszej wypłaty.

Holenderska karta podatkowa jaaropgave?

Pracodawca holenderski przesyła Jaaropgave ( holenderska karta podatkowa) po zakończeniu i zamknięciu roku podatkowego, w którym nastąpiło zatrudnienie, czyli do końca marca kolejnego roku kalendarzowego. Dokument ten stanowi podstawę do rozliczenia holenderskiego podatku dochodowego i ubiegania się o zwrot podatku w Holandii.

Rozliczenia

Słyszałem, że w Holandii pracodawca przesyła na maila loonstrook i jaaropgave- co to dokładnie jest?

Loonstrook – to nic innego jak dokument potwierdzający Twoje wynagrodzenie (odpowiednik polskiego paska lub odcinka z wypłaty). Każdy zarejestrowany pracownik otrzymuje loonstrook przed lub w dniu wypłaty, najczęściej drogą elektroniczną (dlatego ważne jest aby założyć maila z końcówką com ponieważ maile z końcówką pl nie zawsze docierają do odbiorcy),  lub poprzez zalogowanie się na specjalnej stronie. Forma w jakiej przesyłane są loonstrooki zależy od danego pracodawcy.

Jaaropgaaf / Jaaropgave – potocznie nazywany „jarografem” to Holenderska Karta Podatkowa. Jaaropgaaf uzyskasz od swojego pracodawcy holenderskiego po zakończeniu roku podatkowego, który pokrywa się z końcem roku kalendarzowego. Jeśli w danym roku podatkowym pracowałeś u kilku pracodawców od każdego powinieneś otrzymać Jaaropgaaf najpóźniej do połowy marca. Musisz pamiętać, że Jaaropgaafy od różnych pracodawców mogą różnić się od siebie, a po ich otrzymaniu zawsze trzeba sprawdzić czy zgadzają się Twoje dane, numer BSN lub SOFI- nummer, oraz zarobek brutto. Jeśli znajdziesz jakąkolwiek nieprawidłowość musisz zgłosić się do pracodawcy po korektę.

Jaaropgaaf to zaświadczenie o Twoich dochodach, zapłaconych zaliczkach na podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Dokument ten jest niezbędny do otrzymania zwrotu z podatku.

Pracowałem w Holandii- kiedy dostanę jaaropgave?

Biura holenderskie przesyłają Jaaropgave po zakończeniu i zamknięciu roku podatkowego, w którym nastąpiło zatrudnienie, czyli do końca marca kolejnego roku kalendarzowego. Dokument ten stanowi podstawę do rozliczenia holenderskiego podatku dochodowego i ubiegania się o zwrot podatku w Holandii.

Zakwaterowanie

Jakie są warunki zakwaterowania?

Rozliczenie

Jeśli Twoim pracodawcą jest agencja pracy tymczasowej

Pracowników obowiązuje CAO dla Pracowników Tymczasowych, swoje stanowisko i wynagrodzenie znajdziesz w umowie zawieranej zawsze przed wyjazdem do pracy za granicą.

Wynagrodzenie minimalne za pracę otrzymasz, gdy masz ukończone 21 lat. Przysługuje ono również przy kontynuacji pracy po uzyskaniu prawa do emerytury. Jeśli masz od 18 do 21 lat, przysługuje Ci wynagrodzenie minimalne dla młodych chyba, że pracodawca nie różnicuje wynagrodzenia wraz z wiekiem pracownika (wszyscy pracownicy otrzymują taką samą stawkę niezależnie od wieku, ta informacja jest  zawsze wyszczególniona w ofercie oraz umowie).

Masz bezwzględne prawo do wynagrodzenia określonego w CAO. 

Rachunek bankowy

Potrzebujesz rachunku bankowego w walucie €, by otrzymać wypłatę. Może to być rachunek polski lub zagraniczny. Wysokość wynagrodzenia zależy od stanowiska, oraz układu zbiorowego pracy, który Cię obowiązuje. Jest to Układ Zbiorowy Pracy (CAO) dla Ogrodnictwa Szklarniowego lub Układ Zbiorowy Pracy (CAO) dla Pracowników Tymczasowych. Standardowy tydzień pracy w ogrodnictwie szklarniowym liczy 38 godzin. Tydzień pracy w wymiarze 38 godzin stanowi podstawę do określenia wysokości wynagrodzenia minimalnego.

Odcinek wynagrodzenia - Salaris

Do każdej wypłaty dołączany jest w formie pisemnej lub elektronicznej odcinek wynagrodzenia. Jest to specyfikacja Twojego wynagrodzenia. Na odcinku wynagrodzenia sprawdzisz, z jakich elementów składa się Twoja wypłata. Zobaczysz też, jakie składki, podatki i kwoty zostały potrącone ( Potrącenia z wynagrodzenia na poczet zakwaterowania i ubezpieczenia zdrowotnego zawsze znajdują się na wykazie). Na salarisie widnieje także informacja o tym, czy wypłacono zwrot kosztów oraz dodatki np. za godziny nadliczbowe. Na odcinku wynagrodzenia zawsze musi się znajdować nazwa pracodawcy, Twoje imię i nazwisko oraz okres, którego dotyczy dana wypłata wynagrodzenia.

Przechowuj pasek płacowy. Będziesz mógł wrócić do zawartych w nim danych w razie potrzeby.

Podwyżka wynagrodzenia

Kiedy dostaniesz podwyżkę wynagrodzenia? Co roku masz prawo do „okresowej podwyżki wynagrodzenia”, jeśli przepracowałeś ponad 900 godzin i nie osiągnąłeś jeszcze najwyższego „stopnia” w swojej skali stanowisk. Gdy rozpoczynasz pracę, jesteś przydzielany do odpowiedniej skali stanowisk i stopnia na podstawie wieku i doświadczenia. Ustawowe wynagrodzenie minimalne jest aktualizowane co roku 1 stycznia i 1 lipca. W nowym układzie zbiorowym pracy zwykle zawarte są ustalenia dotyczące podwyżek wynagrodzenia. A gdy zmieniasz stanowisko na wyższe, zwykle wzrasta też Twoje wynagrodzenie.

Regulacja eksterytorialna

Jeśli pracujesz w Holandii tymczasowo, a Twoje stałe miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce, możesz skorzystać z regulacji eksterytorialnej. W ramach tej regulacji wymieniasz wynagrodzenie brutto na zwrot netto. Jeśli masz zamiar zostać w Holandii na stałe, nie możesz skorzystać z regulacji eksterytorialnej.

Kiedy przysługują dodatki?

Taki dodatek do wynagrodzenia zależy od ustaleń uzgodnionych z pracodawcą. Znajdziesz je w Układzie Zbiorowym Pracy (CAO) i zależy od sposobu wykonywanej pracy. Pracujesz według rocznego modelu godzinowego? Masz stałe godziny pracy? A może pracujesz w systemie zmianowym?

Dodatki zawsze są wypłacane w kolejnym okresie rozliczeniowym wypłaty. Pracownicy tymczasowi, zawsze otrzymujesz wynagrodzenie i ewentualne dodatki jednocześnie, z wypłatą. Rozliczenie godzin nadliczbowych w rocznym modelu godzinowym i ewentualnych innych dodatków następuje cztery razy w roku. Terminy te są powiązane z datą rozpoczęcia obowiązywania rocznego modelu godzinowego. Wypłata godzin nadliczbowych ma również miejsce, gdy Twoja umowa na czas określony się kończy, a także gdy jesteś pracownikiem tymczasowym i przestajesz pracować.

SOCIALMEDIADołącz do nas
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco.

Copyright by HelloJob. All rights reserved.